Już za chwilę, bo od dnia 1 stycznia 2022 r. wejdą w życie zmiany w zakresie świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (np. zasiłki chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze) – zmiany, na które powinni zwrócić uwagę zarówno ubezpieczeni jak i osoby zajmujące się naliczaniem płac.
Ustawa z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 1621) zmieniła w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1133) m.in.:
- zasady ustalania okresu trwania niezdolności do pracy jeśli wystąpią przerwy w niezdolności do pracy – wg nowych przepisów do okresu zasiłkowego wliczać będziemy okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie będzie przekraczać 60 dni – nie będzie miało znaczenia, czy niezdolność do pracy zostanie spowodowana tą samą czy też inną chorobą;
- z ustawy wykreślono zapis, że zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu wynosi 70% podstawy wymiaru zasiłku – czyli od 2022 roku zasiłek chorobowy, nawet za okres pobytu w szpitalu, będzie wynosić 80% podstawy wymiaru zasiłku;
- częściej będziemy ustalać podstawę wymiaru zasiłku – zgodnie z nowymi przepisami podstawy nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy.
Inne ważne zmiany to skrócenie okresu pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego – aktualnie zasiłek po np. rozwiązaniu umowy o pracę można pobierać do 182 dni lub 270 dni (gruźlica, choroba w czasie ciąży). Od 2022 roku zasiłek chorobowy, po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, będzie przysługiwać nie dłużej niż przez 91 dni, ale jeśli niezdolność zostanie spowodowana gruźlicą lub wystąpi w czasie ciąży lub powstanie wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów – nie dłużej niż przez 270 dni.
Zasiłki oraz świadczenie rehabilitacyjne, do których prawo powstanie przed dniem 1 stycznia 2022 r., należy naliczać i wypłacać na dotychczasowych zasadach, za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy (art. 21 ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw).
r. pr. Małgorzata Rainsz